Buntingford Bowls Club Records 1922 - 2017
 
Overall Records
Most Overall Competition Titles Won
Rank   TOTAL  
1st Mark Plume 76 8 County, 7 East Area Cup, 12 EHBA, 1 EHBL, 48 Club
2nd Scott Wake 40 4 County, 7 East Area Cup, 8 EHBA, 2 EHBL, 19 Club
3rd John Powell 32 3 County, 8 East Area Cup, 5 EHBA, 1 EHBL, 15 Club
4th Rosemary Webber 30 30 Club
5th Tom Gray 26 1 EHBA, 25 Club
6th Roger Evans 22 1 County, 5 East Area, 6 EHBA, 10 Club
7th Janet Ewins 22 22 Club
8th Carl Frostick 21 2 County, 4 East Area, 8 EHBA, 1 EHBL, 6 Club
9th Beat Stone 20 20 Club
11th Ken Mulqueen 18 2 County, 6 East Area, 3 EHBA, 7 Club
10th John Stone 18 1 County, 3 East Area, 1 EHBA, 13 Club
12th Ron Bown 17 3 EHBA, 14 Club
13th Dinah Geere 17 1 EHDWBA, 16 Club
14th Bryan Davies 14 1 County, 3 East Area, 5 EHBA, 5 Club
15th Jeff Stean 14 3 EHBA, 11 Club
16th Jenny Hawes 14 14 Club
  Val Moules 14 14 Club
18th John Hicks 13 1 County, 3 East Area, 9 Club
19th Joan Branagan 13 13 Club
20th Stan Keen 12 1 East Area, 1 EHBL, 10 Club
21st Peter Agnew 11 3 County, 1 East Area, 4 EHBA, 3 Club
22nd Alma Skinner 11 11 Club
Most Overall Competition Finals
Final Appearances are from 1985 onwards as no records exist prior to this date
Rank   FINALS   TITLES
1st Mark Plume 106 12 County,10 East Area,21 EHBA,2 EHBL,61 BBC 76
2nd Scott Wake 75 7 County,8 East Area,15 EHBA,3 EHBL,42 BBC 40
3rd John Powell 55 5 County,10 East Area,11 EHBA,2 EHBL,27 BBC 31
4th Rosemary Webber 53 1 EHDWBA, 52 BBC 30
5th Beat Stone 41 1 EHDWBA, 40 BBC 20
6th Roger Evans 37 1 County,7 East Area,13 EHBA,1 EHBL,15 BBC 22
7th Carl Frostick 32 4 County,5 East Area,11 EHBA,2 EHBL,10 BBC 21
8th John Stone 31 1 County, 3 East Area, 1 EHBA, 1 EHBL, 25 BBC 18
9th Ken Mulqueen 30 3 County, 8 East Area, 4 EHBA, 1 EHBL, 14 BBC 17
10th Janet Ewins 29 29 BBC 22
11th Dinah Geere 29 3 EHDWBA, 26 BBC 16
12th Jenny Hawes 27 1 EHDWBA, 26 BBC 15
13th Tom Gray 26 * 26
14th Joan Branagan 24 1 EHDWBA, 23 BBC 13
15th Mary Smith 24 2 EHDWBA, 22 BBC 9
16th Val Moules 23 1 EHDWBA,22 BBC 14
17th Bryan Davies 21 2 County,4 East Area63 EHBA,9 BBC 14
18th John Hicks 20 1 County, 4 East Area, 15 BBC 13
19th George Davison 20 1 East Area, 5 EHBA, 1 EHBL, 13 BBC 10
20th Len Purdy 21 1 East Area, 1EHBL, 19 BBC 10
21st Ron Bown 17 * 17
22nd Peter Agnew 16 4 County, 3 East Area, 4 EHBA, 5 BBC 11
23rd Stan Keen 17 2 East Area,1 EHBA, 1EHBL, 13 BBC 12
24th Eddie Plume 15 1 County, 2 East Area, 1 EHBA, 1 EHBL, 10 BBC 9
* The data for these players just show the number of Title wins, and not finals*
Most Competition Titles Won in the same season
Includes all National, County, EHBA/EHDWBA, EHBL & Club Competitions
Rank   TOTAL YEARS  
1st Mark Plume 6 2005 HB County Lge, East Area Cup, EHBA Lyndhurst
Club Singles, Club 4w Pairs, Club 2w Pairs
  Roger Evans 6 2014 HB County Lge, East Area Cup, EHBA Lyndhurst
  EHBA Thurgood, Club 2w Pairs, Club Mixed Pairs
  Mark Plume 6 2017 East Area Cup, EHBA Lyndhurst. EHBA Thurgood
EHBA Fours, Club Singles, Club 2w Pairs
  Garry Warrender 6 2017 East Area Cup, EHBA Lyndhurst. EHBA Thurgood
EHBA Triples, Club Handicap, Club 4w Pairs
5th Bryan Davies 5 2017 East Area Cup, EHBA Lyndhurst. EHBA Thurgood
EHBA Officers, Club 2w Singles Plate
  Mark Plume 5 2016 HB County Pairs, EHBA Lyndhurst
  EHBA Thurgood, Club 2w Pairs, Club 2w Plate
  Mark Plume 5 2014 HB County Lge, EHBA Thurgood, Club 4w Pairs
  EHBA Champion of Champions , Club 2w Pairs
  Peter Agnew 5 2014 HB Unbadged Singles, HB County League
  East Area Cup, EHBA Thurgood, Club Mixed Pairs
  Scott Wake 5 2014 HB County Lge, East Area Cup, EHBA Fours
  EHBA Thurgood, Club Singles
Most Competition Finals
reached in the same season
Includes all National, County, EHBA/EHDWBA, EHBL & Club Competitions
Rank   FINALS YEARS       WON
1st Garry Warrender 8 2017 1  East Area, 4 EHBA, 3 Club 6
2nd Roger Evans 7 2014 1 HB 1 East Area 2 EHBA 3 Club 6
3rd Peter Agnew 7 2014 3 HB 1 East Area 1 EHBA 2 Club 5
4th Mark Plume 7 2015 1 HB 1 East Area 2 EHBA 3 Club 4
  John Stone 7 2005 1 HB 1 East Area 1 EHBA 4 Club 4
Total number of 'Different' competition Titles Won
Includes all National, County, EHBA/EHDWBA, EHBL & Club Competitions
Rank   TOTAL  
1st Mark Plume 18 4 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 5 EHBA, 1 EHBL, 7 CLUB
2nd Scott Wake 15 3 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 3 EHBA, 2 EHBL, 6 CLUB
3rd Carl Frostick 12 2 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 3 EHBA, 1 EHBL, 5 CLUB
4th John Powell 11 2 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 3 EHBA, 1 EHBL, 4 CLUB
5th Roger Evans 11 1 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 3 EHBA, 6 CLUB
6th Peter Agnew 10 3 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 3 EHBA, 3 CLUB
7th John Stone 10 1 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 1 EHBA, 7 CLUB
8th Ron Bown 10 3 EHBA, 1 MACKESON TROPHY, 6 CLUB
9th Ken Mulqueen 9 1 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 2 EHBA, 5 CLUB
10th Eddie Plume 8 1 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 1 EHBA, 5 CLUB
  Jeff Stean 8 3 EHBA, 5 CLUB
The total number of different 'Competition
Finals' reached - All Competitions
Includes all National, County, EHBA/EHDWBA, EHBL & Club Competitions
Rank   FINALS      
1st Mark Plume 21 6 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 6 EHBA, 1 EHBL, 7 CLUB
2nd Scott Wake 19 4 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 5 EHBA, 2 EHBL, 7 CLUB
3rd Roger Evans 18 2 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 6 EHBA, 1 EHBL, 8 CLUB
4th Carl Frostick 16 4 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 4 EHBA, 2 EHBL, 5 CLUB
5th Peter Agnew 13 4 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 3 EHBA, 5 CLUB
6th John Powell 13 3 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 4 EHBA, 1 EHBL, 4 CLUB
7th Ken Mulqueen 13 2 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 2 EHBA, 1 EHBL, 7 CLUB
8th John Stone 13 1 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 1 EHBA, 1 EHBL, 9 CLUB
9th George Davison 11 EAST AREA CUP, 3 EHBA, 1 EHBL, 6 CLUB
10th Bryan Davies 11 2 HB COUNTY, EAST AREA CUP, 3 EHBA, 5 CLUB
11th Len Purdy 11 EAST AREA CUP, 1 EHBL, 9 CLUB
12th Beat Stone 10 Bert Cherrington 10  
  Eddie Plume 10 John Carter 10  
  John Hicks 10 Ron Bown 10  
Competitive Titles Won - Years in a row
Includes all National, County, EHBA/EHDWBA, EHBL & Club Competitions
Rank   YEARS   TITLES WON
1st Mark Plume 24 1994 - 2017 65
2nd Beat Stone 12 2002 - 2013 18
3rd Scott Wake 11 2004 - 2014 25
4th Dinah Geere 9 2008 - 2016 12
5th Roger Evans 7 2008 - 2014 15
6th Ron Bown 6 1983 - 1988 12
Competition Titles won in consecutive Decades
Includes all National, County, EHBA/EHDWBA, EHBL & Club Competitions
Rank     DECADES TITLES
1st Mark Plume 4 1980's 1990's 2000's 2010's 76
2nd John Powell 4 1980's 1990's 2000's 2010's 32
3rd Rosemary Webber 4 1980's 1990's 2000's 2010's 30
4th Frank Bardwell 4 1950's 1960's 1970's 1980's 10
  Eddie Plume 4 1980's 1990's 2000's 2010's 10
6th Merv Corp 4 1930's 1940's 1950's 1960's 9
  Mary Smith 4 1980's 1990's 2000's 2010's 9
Buntingford Bowls Club - Most External
Competitions won in the same year
Rank Won Year Competitions
1st 8 2017 HB East Area Cup EHBA Thurgood Cup
      EHBA Lyndhurst Trophy EHBA Two Wood Pairs
      EHBA Fours EHBA Triples
      EHBA Officers Singles EHBL Division Three
2nd 6 2014 HB County League HB East Area Lge Cup
      HB County Unbadged Singles EHBA Thurgood Cup
      EHBA Champ of Champions EHBA Fours
Buntingford Bowls Club - Most External
Competitions Finals reached in the same year
Rank Finals Year Competitions
1st 11 2017 HB East Area Cup EHBA Thurgood Cup
      EHBA Lyndhurst Trophy EHBA Two Wood Pairs
      EHBA Fours EHBA Triples
      EHBA Officers Singles EHBL Division Three
      EHBA Singles EHBA C of Champs
      EHBA Triples  
2nd 7 2014 HB County League HB East Area Lge Cup
      HB County Unbadged Singles EHBA Thurgood Cup
      EHBA Champ of Champions EHBA Fours
      HB County Fours  
3rd 5 2016 HB County Pairs EHBA Thurgood Cup
      EHDWBA Millennium Singles EHBA Mixed Pairs
      EHBA Lyndhurst Trophy  
Buntingford Bowls Club versus……
External Competition Best Club Performances
National Competitions HB County Competitions
Two Fours Last 64 x2 County League Champions x2
Top Club 2nd Round x2 Team Ten Semi Finals x2
      Club 3 Fours Quarter Finals 2015
East Herts Bowls Association East Area Cup Champions x8
Thurgood Champions x3      
Lyndhurst Champions x5 East Herts Bowls League
      Ranson Cup Champions 2002
EH District Womens Bowls Assoc. Division One Champions 1926
Anniversary Runners Up 2011 Division Two 8th 2004
Monday Lge Champions x6 Division Three Champions 2017
Men - Buntingford Bowls Club versus……
External Comps Best Individual Performances
HB County Competitions Bowls England National Championships
Singles Semi Finals x3 Pairs Last 32 2016
Pairs Champions 2016 Triples Semi Finals 2015
Triples Champions 2007 Fours Last 32 2008
Fours Runner Up x2 Mixed Fours Last 16 2013
u30 Singles Champion x6      
u25 Singles Runner Up 1995 Bowls England National Competitions
Unbadged Champion 2015 Champ of C Last 32 2014
Officers Semi Finals 2009 Mixed Pairs 3rd Round 2011
      Family Pairs 2nd Round 2012
East Herts Bowls Association u25 Singles Last 64 1991
Champ of C Champion x4      
Singles Champion 1988 East Herts Bowls League
Pairs Champions x3 Singles Champion 1977
2w Pairs Champions x2 Secretary's Champion x2
Triples Champions x2 Pairs Champions 1925
Fours Champions x3 Fours Champions x2
Officers Champion 2017      
Mixed Pairs Runners Up 2016 Royal British Legion - National
      Mixed Pairs Champions 1990
Ladies - Buntingford Bowls Club versus……
External Comps Best Individual Performances
HB County Competitions Bowls England National Competitions
Triples Last 16 2016 Champ of C 3rd Round 2017
Unbadged Last 16 2017 Mixed Pairs 3rd Round 2011
           
Royal British Legion - National East Herts District Women's Bowls Ass.
Mixed Pairs Champions 1990 Millennium Champion 2016
      Pairs Semi Finals x3
East Herts Bowls Association Triples Semi Finals 2011
Mixed Pairs Runners Up 2016 Fours Semi Finals 2014
Players nominated for a Bowls England
International Trial
Rank   TIMES YEARS
1st Mark Plume 2 2017 2003    
2nd Scott Wake 1 2003      
Players qualified to represent Buntingford at
Bowls England National Championships
Rank   TIMES YEARS
1st Mark Plume 4 2007 2008    2015 2016
2nd John Powell 3 2007 2008    2014  
  Carl Frostick 3 2008 2013    2015  
  Scott Wake 3 2007 2008    2015  
5th Peter Agnew 2 2014 2016    
6th Bryan Davies 1 2014      
  Ken Mulqueen 1 2014      
8th Roger Evans   2008      
Roger Evans subbed for John Powell at the 2008 National Championships
Buntingford qualifying for Bowls England
National Championships - Consecutive years
  YEARS PLAYERS COMPETITION
4 yrs 2016 Peter Agnew & Mark Plume Pairs
  2015 Carl Frostick, Scott Wake, Mark Plume Triples
  2014 B Davies, K Mulqueen, P Agnew, J Powell Fours
  2013 Carl Frostick Mixed Fours
2 yrs 2008 C Frostick, J Powell, M Plume, S Wake Fours
  2007 Mark Plume, John Powell, Scott Wake Triples
2014 onwards National Championships are held at Leamington Spa.
Prior to this date National Championships were held at Worthing
Buntingford Bowls Cub playing record
at the Bowls England National Championships
  Plyd Won Lost YEARS QUALIFIED
Fours 3 1 2   2008 2014  
Triples 7 5 2   2007 2015  
Pairs 2 1 1   2016    
Mixed Fours 1 0 1   2013    
TOTAL 13 7 6        
Buntingford players falling just 1 game short
of qualifying for the BE National Championships
Rank   TIMES COMPETITIONS
1st Mark Plume 9 HB Middleton Cup Quarter Finals x4
      HB Balcomb Trophy Quarter Finals x2
      BE National Champion of Champions Last 32
      HB County Singles Semi Finals x2
2nd Carl Frostick 3 HB Middleton Cup Quarter Finals
      BE National Mixed Fours Last 32
      HB County Singles Semi Finals
         Men - Buntingford Bowls Club versus……
         External Comps won through the decades
     Titles   HB County   East  East Herts BA EHBL/RBL/Others
      Won  Team  Indiv.   Area   Team   Indiv.     Team    Indiv.
 1920-1929      4                   1       3
 1930-1939                
 1940-1949                
 1950-1959                
 1960-1969      2            1      1    
 1970-1979      3                   3
 1980-1989      6              5         1
 1990-1999      9        3      1      2      2         1
 2000-2009     11      1      3      2      3      1         1  
 2010-2017     19      1      3      5      2      7         1  
   TOTAL     54      2      9      8      8     16         3       8
       Ladies - Buntingford Bowls Club versus……
          External Comps won through the decades
     Titles      EHDWBA       Monday      RBL  
      Won     Team  Indiv.    Evening Lge      Indiv.  
 1980-1989      1                   1    
 1990-1999      4                   3         1  
 2000-2009      2                   2    
 2010-2017      2          1             1    
   TOTAL      9          1             7         1  
        Men - Buntingford Bowls Club versus……
      External Comps Finals reached - decades
        HB County   East  East Herts BA EHBL/RBL/Others
     Finals  Team  Indiv.   Area   Team  Indiv.    Team    Indiv.
 1920-1929      4                  1       3
 1930-1939      0              
 1940-1949      0              
 1950-1959      0              
 1960-1969      2            1      1    
 1970-1979      4            1           3
 1980-1989      7            1      5         1
 1990-1999     12        3      1      3      4         1
 2000-2009     22      1      6      3      4      5        3  
 2010-2017     32      1      5      7      5     13        1  
  TOTAL     83      2    14     11     15     28        5       8
                  Final Appearances are from 1985 onwards as no records exist prior to this date
       Ladies - Buntingford Bowls Club versus……
       External Comps Finals reached - decades
           EHDWBA       Monday     RBL  EHBA
     Finals     Team  Indiv.    Evening Lge     Indiv.  Mixed
 1980-1989      1                   1    
 1990-1999      4                   3         1  
 2000-2009      3          1             2    
 2010-2017      5        2      1             1         1
   TOTAL     13        2      2             7         1       1

 
Hertfordshire County Bowls Records
Most HB County Competition Titles Won
          U30 Unbadged County
Rank   TOTAL Triples Pairs Singles Singles League
1st Mark Plume 8 1 1 4 0 2
2nd Scott Wake 5 1 0 1 0 2
3rd Peter Agnew 3 0 1 0 1 1
4th John Powell 3 1 0 0 0 2
5th Carl Frostick 2 0 0 1 0 1
6th Ken Mulqueen 2 0 0 0 0 2
7th Roger Evans 1 0 0 0 0 1
  John Hicks 1 0 0 0 0 1
  John Stone 1 0 0 0 0 1
  Eddie Plume 1 0 0 0 0 1
  Bryan Davies 1 0 0 0 0 1
  Dave Menzies 1 0 0 0 0 1
Most HB County Final Appearances
Rank   FINALS   TITLES
1st Mark Plume 12 2 County Lge, 2 Triples, 1 Fours, 1 Pairs 8
5 Under 30 Singles, 1 Under 25 Singles
2nd Scott Wake 7 2 County Lge, 2 Triples, 1 Fours,
2 Under 30 Singles
4
3rd John Powell 5 2 County League, 2 Fours, 1 Triples 3
4th Peter Agnew 4 1 County Lge, 1 Fours, 1 Pairs, 
1 Unbadged Singles
3
5th Carl Frostick 4 1 County League, 1 Fours, 1 Triples,
1 Under 30 Singles
2
6th Ken Mulqueen 3 2 County League, 1 County Fours 2
7th Bryan Davies 2 1 County League, 1 County Fours 1
8th David Menzies 1 1 County League 1
  Eddie Plume 1 1 County League 1
  John Hicks 1 1 County League 1
  John Stone 1 1 County League 1
  Roger Evans 1 1 County League 1
HB County Titles Won - Years in a row
Rank   YEARS      
1st Mark Plume 3 1994 - 1996 HB County Under 30 Singles
HB County Balcomb Trophy Players
Rank   YEARS        
1st Mark Plume 7 2003 - 2007, 2016 - 2017
2nd Scott Wake 5 2003 - 2007
HB County Middleton Cup Players
Rank   TIMES                    YEARS              GAMES
1st Mark Plume 18     1996 - 1999, 2002 - 2013,        60
                 2016 - 2017 
2nd Scott Wake 10     2002 - 2009, 2011 - 2012         29
3rd Carl Frostick 4     2013 - 2014, 2016 - 2017         13
4th Peter Agnew 2                  2016 - 2017                  3
5th G Warrender 1                       2017                        4
  W O'Flanagan 1                       2001                        3
HB County Under 30 Singles Titles by Club
(This Tournament commenced in 1980)
Rank   TITLES   TITLES  
1st Garston 7      
2nd Buntingford 6      
3rd Welwyn G City 4      
4th Hert. Brewery 3 Townsend, St Albans 3  
  Royston 3      
HB County Under 30 Singles Titles by Players
(This Tournament commenced in 1980)
Rank   TITLES   This is a
1st Mark Plume 4 Buntingford HB County Record
HB County League Titles - by Club
(The Tournament commenced in 1995)
Rank   TITLES          
1st Roebuck 4        
2nd Townsend, St Alb 3        
3rd Buntingford 2 Garston 2    
  Oak Hill 2        
Most HB East Area League Cups Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st John Powell 8      
2nd Scott Wake 7 Mark Plume 7  
4th Ken Mulqueen 6      
5th Roger Evans 5      
6th Carl Frostick 4      
7th John Hicks 3 John Stone 3  
  Bryan Davies 3      
10th Eddie Plume 2      
Most East Area League Cup Final Appearances
Rank   FINALS   TITLES      
1st John Powell 10   8      
2nd Mark Plume 10   7      
3rd Scott Wake 8   7      
4th Ken Mulqueen 8   6      
5th Roger Evans 7   5      
6th Carl Frostick 6   4      
7th Bryan Davies 4   3      
  John Hicks 4   3      
9th John Stone 3   3      
10th Peter Agnew 3   1      
HB East Area League Cups - by Club
(The Tournament commenced in 1988)
Buntingford first entered this competition in 1995
Rank   TITLES          
1st Buntingford 8 10 Finals in 23 years. 7 times in the last 8 years.
2nd Tesco/Theobold 6          
3rd Cheshunt 4          
4th Whit Hern 3          
Reaching the HB East Area League Cup Final
In consecutive years
6 yrs 2015    Runner Up   2012    Champions
  2014    Champions   2011    Champions
  2013    Runner Up   2010    Champions


 
EHBA/EHDWBA/ EHBL/RBL Records
Most EHBA/EHDWBA Competition Titles Won
Rank   TOTAL  
1st Mark Plume 12 3 C of Champ, 1 Pairs, 1 Fours, 4 Lyndhurst, 3 Thurgood
2nd Scott Wake 8 2 Fours, 3 Lyndhurst, 2 Thurgood, 1 Two Wood Pairs
  Carl Frostick 8 2 Fours, 3 Lyndhurst, 3 Thurgood
4th Roger Evans 6 2 Fours, 1 Lyndhurst, 3 Thurgood
5th John Powell 5 1 Fours, 3 Lyndhurst, 1 Thurgood
  Bryan Davies 5 1 Officers, 3 Thurgood, 1 Lyndhurst
7th Peter Agnew 4 1 Pairs, 1 Lyndhurst, 2 Thurgood
  Ross Murphy 4 1 Two Wood Pairs, 2 Lyndhurst, 1 Thurgood
9th Ken Mulqueen 3 Ron Bown 3  
  Jeff Stean 3 Garry Warrender 3  
  Peter Warren 3  
Most EHBA / EHDWBA Final Appearances
Rank   FINALS   TITLES
1st Mark Plume 21 4 Champ of Champs, 1Fours, 3 Pairs, 13 Team 12
2nd Scott Wake 15 2 Fours, 2 Pairs, 1 Cof C, 10 Team 8
3rd Roger Evans 13 2 Fours, 2 Pairs, 1 Triples, 1 Officers, 7 Team 6
4th Carl Frostick 11 2 Fours, 1 Triples, 8 Team 8
5th John Powell 11 1 Fours, 1 Mixed Pairs, 9 Team 5
6th Bryan Davies 6 1 Officers, 5 Team 5
7th Peter Agnew 6 1 Pairs, 5 Team 4
8th Ross Murphy 5 1 Pairs, 1 Triples, 3 Team 4
9th George Davison 5   1
10th Bert Cherrington 5   0
11th Garry Warrender 4 1 Singles, 1, Triples, 2 Team 3
12th Wayne O'Flanagan 4   0
The EHBA 'Double' - Champions
Winning the Thurgood Cup and Lyndhurst Trophy in the same year
1 2017 Thurgood Cup Won Lyndhurst Trophy Won
2 2016 Thurgood Cup Won Lyndhurst Trophy Won
The EHBA 'Double' - Finalists
Reaching the Thurgood Cup and Lyndhurst Trophy in the same year
1 2017 Thurgood Cup Won Lyndhurst Trophy Won
2 2016 Thurgood Cup Won Lyndhurst Trophy Won
3 1988 Thurgood Cup R/up Lyndhurst Trophy R/up
The EHBA 'Double' - Reaching the Thurgood
Cup or Lyndhurst Trophy in Consecutive Years
Buntingford reaching either the Thurgood Cup and/or the Lyndhurst Trophy
6 Yrs 2017 Thurgood Cup Won Lyndhurst Trophy Won
  2016 Thurgood Cup Won Lyndhurst Trophy Won
  2015 Thurgood Cup R/up    
  2014 Thurgood Cup Won    
  2013     Lyndhurst Trophy R/up
  2012     Lyndhurst Trophy R/up
The Ladies Monday Evening League
Winning the League in Consecutive Years
2 yrs 1991    Champions   1990    Champions
Most EHBL / RBL Final Appearances
Rank   FINALS   TITLES
1st Mers Stean 3 1 RBL Nat Mixed Pairs, 2 Secretary Singles 3
2nd Scott Wake 3 2 Ranson Cup, 1 EHBL Division Three 2
3rd John Powell 2 2 Ranson Cup 1
  Mark Plume 2 2 Ranson Cup 1


 
Buntingford Club Competition Records
Most Club Competition Titles Won
Rank   TOTAL  
1st Mark Plume 48 15 Singles, 8 Handicap, 19 Pairs, 4 Junior, 2 Others
2nd Rosemary Webber 30 8 Singles, 7 Handicap, 10 Pairs, 2 Mixed, 3 Others
3rd Tom Gray 25 5 Singles, 7 Handicap, 9 Pairs, 4 Others
4th Janet Ewins 22 2 Singles, 11 Pairs, 4 Mixed, 5 Others
5th Beat Stone 20 2 Singles, 3 Handicap, 10 Pairs, 1 Mixed, 4 Others
6th Scott Wake 19 5 Singles, 5 Handicap, 6 Pairs, 2 Mixed, 1 Other
7th John Powell 15 6 Singles, 3 Handicap, 6 Pairs
8th Dinah Geere 15 4 Singles, 5 Handicap, 4 Pairs, 2 Mixed
9th Jenny Hawes 15 2 Singles, 2 Handicap, 6 Pairs, 2 Mixed, 3 Others
10th Ron Bown 14 3 Singles, 5 Handicap, 4 Pairs, 1 Mixed, 1 Other
11th Val Moules 14 1 Singles, 2 Handicap, 7 Pairs, 4 Mixed
12th Joan Branagan 13 1 Singles, 1 Handicap, 7 Pairs, 2 Mixed, 2 Others
13th John Stone 13 2 Handicap, 6 Pairs, 1 Mixed, 4 Others
14th Alma Skinner 11 7 Singles, 3 Pairs, 1 Mixed
15th Jeff Stean 11 1 Singles, 4 Handicap, 5 Pairs, 1 Other
16th S F Smith 10 2 Singles, 5 Handicap, 3 Pairs
17th Stan Keen 10 3 Pairs, 2 Mixed, 5 Others
18th Roger Evans 10 1 Pairs, 1 Mixed, 8 Others
Most Club Competition Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win Rank  
1st Mark Plume 61 48   79% 1st  
2nd Rosemary Webber 53 30   57% 9th=  
3rd Scott Wake 42 19   45% 16th  
4th Beat Stone 40 20   50% 14th=  
5th Janet Ewins 29 22   76% 2nd  
6th Dinah Geere 27 16   59% 7th  
7th John Powell 27 15   56% 12th  
8th Jenny Hawes 26 15   58% 8th  
9th Tom Gray 25 25   *    
10th John Stone 25 13   52% 13th  
11th Joan Branagan 23 13   57% 9th=  
12th Val Moules 22 14        
13th Mary Smith 22 9   41% 18th  
14th Val Moules 20 13   65% 5th  
15th Len Purdy 19 8   42% 17th  
16th Ron Bown 15 14   *    
17th Roger Evans 15 10   67% 4th  
18th John Hicks 15 9   60% 6th  
19th Stan Keen 14 10   71% 3rd  
20th Noreen Nicklin 14 8   57% 9th=  
21st Ken Mulqueen 14 7   50% 14th=  
Prior to 1986 Records for Finalists are not available
* The data for these players just show the number of Title wins, and not finals*
Total number of 'Different'
Club Competitions Won
(11 Club Competitions in Total)
Rank   TOTAL  
1st Mark Plume 7 Singles,H'Cap,4w Pairs,2w Pairs,Williams,Junior,2w Plate
  Beat Stone 7 Singles,H'Cap,4w Pairs,2w Pairs,Mixed,Williams,Fixed Jack
  Jenny Hawes 7 Singles,H'Cap,4w Pairs,2w Pairs,Mixed,Fixed Jack,Boniwell
4th Janet Ewins 7 Singles,4w Pairs,2w Pairs,Mixed,Fixed Jack,Boniwell,New M
5th John Stone 7 H'Cap,4w Pairs,2w Pairs,Mixed,Williams,Boniwell,2w Plate
6th Dinah Geere 6   Joan Branagan 6
  Roger Evans 6   Ron Bown 6
  Len Purdy 6   Rosemary Webber 6
  Scott Wake 6      
The total number of different
Club Competition Finals' reached
(11 Club Competitions in Total)
Rank   FINALS  
1st Beat Stone 9 Singles, H'Cap, 4w Pairs, 2w Pairs, Mixed Pairs,
Boniwell, Fixed Jack, Williams, 2w Plate
2nd Len Purdy 9 H'Cap, 4w Pairs, 2w Pairs, Mixed Pairs, Boniwell,
Fixed Jack, Williams, 2w Plate, New Members
3rd Roger Evans 8  
  John Hicks 8  
5th Janet Ewins 7   Jenny Hawes 7
  Ken Mulqueen 7   Mark Plume 7
  Scott Wake 7      
Players that have won the Club 'Grand Slam'
(Club Singles, Club Handicap, Four Wood Pairs, Two Wood Pairs)
Date represents first time winners in each competition
Rank   Years to complete Singles H'cap 4w Pairs 2w Pairs
1st Jeff Stean 3 1978 1977 1976 1978
2nd Noreen Nicklin 4 1989 1990 1993 1993
3rd Mark Plume 5 1994 1994 1996 1991
4th Tom Gray 7 1967 1966 1961 1967
  Dinah Geere 7 2009 2006 2005 2003
6th Jenny Hawes 8 1997 1998 1997 2004
7th John Powell 10 1985 1995 1999 1988
8th Joan Branagan 11 2005 2004 1995 1996
9th Ron Bown 12 1971 1974 1979 1983
  Rose Webber 12 1998 1989 1987 1987
11th Wilf Downham 14 1966 1967 1960 1973
12th Scott Wake 17 1999 1990 1993 2006
  Beat Stone 17 2012 2007 2002 1996
14th Val Moules 21 2015 2015 2010 1995
No competitions held in 1982 and 1992
Players that have won the Club 'Grand Slam'
in the same season
(Club Singles, Club Handicap, Four Wood Pairs, Two Wood Pairs)
Rank   YEAR WON Singles H'cap 4w Pairs 2w Pairs
1st Ron Bown 1983 4 Won Won Won Won
Finalists of the Club 'Grand Slam'
in the same season
(Club Singles, Club Handicap, Four Wood Pairs, Two Wood Pairs)
Rank   YEAR WON Singles H'cap 4w Pairs 2w Pairs
1st Scott Wake 2016 2 Won Won R Up R Up
  Debbie Marks 2014 2 Won R Up R Up Won
  Mark Plume 2004 2 Won R Up R Up Won
4th Rosemary Webber 2006 1 Won R Up R Up R Up
Players that have reached all 4 'Grand Slam' Finals
(Club Singles, Club Handicap, Four Wood Pairs, Two Wood Pairs)
Date represents first time finalists. Grey colour equals Runner up
Rank   WON   Singles H'cap 4w Pairs 2w Pairs
1st George Davison 3   1991 2001 1990 1996
  John Stone 3   2005 2004 2003 1999
3rd Debbie Marks 2   2014 2014 2014 2013
4th Denise Stone 2   1998 2005 1998 2015
5th Martin Watson 2   1988 1987 1987 1986
  Ken Mulqueen 2   2006 1998 1994 1995
  Jenny Eldred 2   2001 2000 2001 2000
8th Pat Davison 1   1994 1996 1994 1994
9th Jenny Newington 0   2017 2012 2016 2013
No competitions held in 1982 and 1992. Champions above in Yellow
Club 'Grand Slam' Titles Won - Years in a row
(Club Singles, Club Handicap, Four Wood Pairs, Two Wood Pairs)
Rank   YEARS   TITLES WON
1st Mark Plume 16 2002 - 2017 27
2nd Beat Stone 8 2006 - 2013 11
3rd Mark Plume 7 1994 - 2000 15
4th Dinah Geere 6 2009 - 2014 8
5th Tom Gray 5 1969 - 1973 10
6th Rosemary Webber 5 1999 - 2003 8
7th Joan Branagan 5 2002 - 2006 6
8th Rosemary Webber 5 2005 - 2009 5
Players that won 3 out of the 4 Club 'Grand Slam'
competitions in the same season
(Club Singles, Club Handicap, Four Wood Pairs, Two Wood Pairs)
Rank   TIMES YEAR        
1st Mark Plume 3 2015 Singles H'cap 4w Pairs  
  Mark Plume   2005 Singles 4w Pairs 2w Pairs  
  Mark Plume   1997 Singles H'cap 2w Pairs  
2nd Tom Gray 2 1972 H'cap 4w Pairs 2w Pairs  
  Tom Gray   1967 Singles 4w Pairs 2w Pairs  
3rd Rosemary Webber 1 2003 Singles H'cap 2w Pairs  
  Jeff Stean 1 1978 Singles 4w Pairs 2w Pairs  
Players that have won the Club 'Big Three' - Men
(Club Singles, Club Handicap, Four Wood Pairs)
Two Wood Pairs Competition began in 1966
Date represents first time winners in each competition
Rank   Years to complete   Singles H'cap 4w Pairs
1st Tom West 1   1955 1955 1955
2nd S F Smith 3   1937 1935 1937
  T F Buckle 3   1947 1947 1949
4th H A Mannox 5   1932 1936 1934
5th Ted Devonshire 8   1959 1954 1952
6th Edgar Brett 11   1935 1929 1939
7th Edward Borsberry 23   1946 1934 1956
8th E 'Jim' Totman 24   1953 1930 1936
Players that have won the Club 'Double'
in the same season
(Club Singles & Club Handicap)
Rank   TIMES YEARS
1st Mark Plume x4 2015 2011 1997 1994  
  Rosemary Webber x4 2003 2002 1993 1991  
3rd Scott Wake 2016   Val Moules 2015
  Dinah Geere 2011   Maureen Cockle 1996
  Noreen Nicklin 1994   Ron Bown 1983
  Tom Gray 1973   E J Totman 1956
  Tom West 1955   T F Buckle 1947
  H H Clark 1938   H A Mannox 1936
Club 'Double' Finalists in the same season
(Reaching the Club Singles & Club Handicap Final without winning them both)
Rank     YEAR SINGLES HANDICAP
1st Mark Plume 3 2013 Champion Runner Up
      2012 Champion Runner Up
      2004 Champion Runner Up
2nd Rosemary Webber 2 2006 Champion Runner Up
      1999 Champion Runner Up
3rd Beat Stone 2 2013 Champion Runner Up
      2008 Runner Up Champion
4th Debbie Marks 1 2014 Champion Runner Up
  Betty Stephenson 1 1990 Champion Runner Up
6th Carl Frostick 1 2012 Runner Up Champion
  Dinah Geere 1 2012 Runner Up Champion
  Jenny Hawes 1 2010 Runner Up Champion
  Mary Smith 1 1995 Runner Up Champion
10th John Stone 1 2005 Runner Up Runner Up
  John Powell 1 2002 Runner Up Runner Up
  Scott Wake 1 2001 Runner Up Runner Up
  Pat Davison 1 1996 Runner Up Runner Up
Players that have won the Club 'Pair' - Ladies
(Club Singles & Four Wood Pairs) - Ladies Competitions began in 1955
Four Wood Pairs began in 1972, Two Wood Pairs 1987, Handicap Singles in 1989
Date represents first time winners in each competition
      Singles 4w Pairs       Singles 4w Pairs
1st L Owen-Smith 1955 1972   A Futter 1972 1975
  D Bardwell 1958 1973   G Whitaker 1973 1980
  S Downham 1963 1983   G Devonshire 1979 1973
  A Skinner 1970 1979        
Club Competition Titles Won - Years in a row
Includes all Club Competitions
Rank   YEARS   TITLES WON
1st Mark Plume 16 2002 - 2017 28
2nd Beat Stone 12 2002 - 2014 18
3rd Dinah Geere 9 2008 - 2016 11
4th Mark Plume 7 1994 - 2000 14
5th John Stone 7 1999 - 2005 7
6th Val Moules 6 2012 - 2017 9
7th Tom Gray 5 1969 - 1973 10
8th Carl Frostick 5 2008 - 2012 6
  Joan Branagan 5 2002 - 2006 6
10th Rosemary Webber 5 2005 - 2009 5
Winning the same Club Competition Title -
Years in a row
Rank   YEARS    
1st Tom Gray 5 1969 - 1973 Handicap Singles
2nd Dinah Geere 4 2011 - 2014 Handicap Singles
  Mark Plume 4 2010 - 2013 Championship Singles
  Mark Plume 4 1986 - 1989 Junior Singles
  Tom Gray 4 1980 - 1984 Boniwell Singles
(No competitions in 1982)
Most Runners Up in the same Club Competition
Final - Years in a row
Rank   YEARS    
1st Jenny Hawes 4 2003 - 2006 Championship Singles
2nd Bryan Davies 3 2008 - 2010 Williams Singles
  Mark Plume 3 2012 - 2014 Handicap Singles
Reaching the same Club Competition Final -
Years in a row
Rank   YEARS    
1st Mark Plume 6 2011 - 2016 Handicap Singles
2nd Tom Gray 5 1969 - 1973 Handicap Singles
  Joan Branagan 5 2002 - 2006 Four Wood Pairs
  Jenny Hawes 5 2003 - 2007 Championship Singles
Most Runners Up in the same Club Competition
Rank   FINALS COMPETITION  
1st Rosemary Webber 8 Two Wood Pairs  
2nd Scott Wake 7 Championship Singles  
  Rosemary Webber 7 Four Wood Pairs  
  Scott Wake 7 Four Wood Pairs  
4th Jenny Hawes 6 Championship Singles  
  Mark Plume 6 Handicap Singles  
7th Beat Stone 5 Four Wood Pairs  
  Mary Smith 5 Championship Singles  
Most Club Championship Singles Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Mark Plume 15      
2nd Rosemary Webber 8      
3rd Alma Skinner 7      
4th Lillian Owen-Smith 6 John Powell 6  
6th Scott Wake 5 Tom Gray 5  
7th Dinah Geere 4 Sheila Downham 4  
9th Ron Bown 3      
  H A Mannox 3 H H Clark 3  
  Merv Corp 3 Frank Bardwell 3  
  Georgie Whitaker 3 Ray Skipp 3  
Most Club Championship Singles
Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Mark Plume 17 15   88% 2nd  
2nd Scott Wake 12 5   42% 5th  
3rd Rosemary Webber 9 8   89% 1st  
4th John Powell 8 6   75% 3rd  
5th Jenny Hawes 8 2   25% 6th  
6th Alma Skinner 7 7   *    
7th Lillian Owen-Smith 6 6   *    
8th Dinah Geere 6 4   67% 4th  
9th Mary Smith 6 1   17% 7th  
10th Tom Gray 5 5   *    
Prior to 1986 Records for Finalists are not available
* The data for these players just show the number of Title wins, and not finals*
Most Club Handicap Singles Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Mark Plume 8      
2nd Rosemary Webber 7 Tom Gray 7  
4th Dinah Geere 5 Ron Bown 5  
  S F Smith 5 Scott Wake 5  
8th Jeff Stean 4      
9th John Powell 3 Beat Stone 3  
  E J Totman 3 T F Buckle 3  
  Mary Smith 3      
Most Club Handicap Singles Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Mark Plume 13 8   62% 2nd  
2nd Rosemary Webber 11 7   64% 3rd  
3rd Scott Wake 8 5   63% 4th  
4th Tom Gray 7 7   *    
5th Dinah Geere 6 5   83% 1st  
6th Mary Smith 6 3   50% 6th=  
  Beat Stone 6 3   50% 6th=  
8th Ron Bown 5 5   *    
  S F Smith 5 5   *    
10th John Powell 5 3   60% 5th  
11th Jeff Stean 4 4   *    
12th Noreen Nicklin 4 2   50% 6th=  
  John Stone 4 2   50% 6th=  
Prior to 1986 Records for Finalists are not available
* The data for these players just show the number of Title wins, and not finals*
Most Club Four Wood Pairs Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Mark Plume 8      
2nd Joan Branagan 6 Merv Corp 6  
4th Tom Gray 5 Beat Stone 5  
  Janet Ewins 5 Val Moules 5  
8th Rosemary Webber 4 Scott Wake 4  
  Ada Futter 4 Kath Boughton 4  
  Gina Devonshire 4 Bert Bradley 4  
Most Club Four Wood Pairs Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Mark Plume 11 8   73% 2nd  
2nd Rosemary Webber 11 4   36% 10th=  
  Scott Wake 11 4   36% 10th=  
4th Joan Branagan 9 6   67% 4th  
5th Val Moules 8 5   63% 5th  
6th Janet Ewins 7 5   71% 3rd  
7th Merv Corp 6 6   *    
8th Beat Stone 6 5   83% 1st  
9th John Stone 6 3   50% 7th  
10th John Powell 6 2   33% 12th  
11th Tom Gray 5 5   *    
12th Tom McDonagh 5 3   60% 6th  
13th Jenny Hawes 5 2   40% 8th=  
  Carl Frostick 5 2   40% 8th=  
Prior to 1986 Records for Finalists are not available
* The data for these players just show the number of Title wins, and not finals*
Most Club Two Wood Pairs Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Mark Plume 11      
2nd Rosemary Webber 6 Janet Ewins 6  
4th Beat Stone 5      
5th Jenny Hawes 4 John Powell 4  
  Tom Gray 4      
8th Debbie Marks 3 John Stone 3  
  Gloria Cheeseman 3      
Most Club Two Wood Pairs Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Rosemary Webber 14 6   43% 6th  
2nd Mark Plume 13 11   85% 1st  
3rd Janet Ewins 10 6   60% 2nd=  
4th Beat Stone 10 5   50% 4th=  
5th John Powell 8 4   50% 4th=  
6th Scott Wake 6 2   33% 7th=  
  Dinah Geere 6 2   33% 7th=  
8th Gloria Cheeseman 5 3   60% 2nd=  
Most Club Mixed Pairs/Triples Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Janet Ewins 4 Mary Smith 4  
  Val Moules 4      
4th John Hicks 3 Geoff Green 3  
  Ada Futter 3 Bill Mawer 3  
In 2017 the Mixed Pairs became the Mixed Triples competition
Most Club Mixed Pairs/Triples Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Rosemary Webber 8 2   25% 7th  
2nd Mary Smith 6 4   67% 6th  
3rd Val Moules 5 4   80% 2nd  
4th Beat Stone 5 1   20% 8th  
5th Janet Ewins 4 4   100% 1st  
6th John Hicks 4 3   75% 3rd=  
  Geoff Green 4 3   75% 3rd=  
  Billy Mawer 4 3   75% 3rd=  
Most Club Fixed Jack Singles Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Beat Stone 3 Janet Ewins 3  
  Rosemary Webber 3 Roger Evans 3  
Most Club Fixed Jack Singles 'Final' Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Beat Stone 4 3   75% 3rd=  
  Rosemary Webber 4 3   75% 3rd=  
3rd Jenny Hawes 4 2   50% 7th=  
  Joan Branagan 4 2   50% 7th=  
5th Janet Ewins 3 3   100% 1st=  
  Roger Evans 3 3   100% 1st=  
  Phil Geere 3 2   67% 5th=  
8th Eileen Stean 3 2   67% 5th=  
9th Dinah Geere 3 1   33% 9th  
Most Club Boniwell Singles Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Roger Garratt 4 Tom Gray 4  
3rd Bill Moules 3 George Davison 3  
  Stan Keen 3      
Most Club Boniwell Singles Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Roger Garratt 5 4   80% 1st  
2nd Stan Keen 5 3   67% 3rd=  
3rd Tom Gray 4 4   *    
4th Bill Moules 4 3   75% 2nd  
5th John Stone 4 2   50% 4th  
6th Len Purdy 4 1   25% 5th  
Prior to 1986 Records for Finalists are not available
* The data for these players just show the number of Title wins, and not finals*
Most Club Junior Singles Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Mark Plume 4      
2nd Matthew Coppen 2 Jake Andrews 2  
Most Club Junior Singles Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Mark Plume 4 4   100% 1st  
2nd Matthew Coppen 3 2   67% 2nd  
Most Club Two Wood Plate Singles Titles Won
Rank   TOTAL   TOTAL  
1st Roger Evans 3      
2nd Len Purdy 2 Stan Keen 2  
Most Club 2 Wood Plate Singles Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win % Rank  
1st Roger Evans 3 3   100% 1st=  
2nd Len Purdy 3 2   67% 3rd  
3rd Denise Stone 3 0   0% 7th  
4th Stan Keen 2 2   100% 1st=  
5th Eddie Plume 2 1   50% 4th=  
  Ken Mulqueen 2 1   50% 4th=  
  Colin Malyon 2 1   50% 4th=  
8th Mick Marks 2 0   0% 8th  
Most Club Williams Singles Final Appearances
Rank   FINALS TITLES   % Win    
1st Bryan Davies 4 1   25%    
Buntingford Bowls Club Presidents
Longest term in office
Rank Years   YEARS
1st 5 Yrs Merv Corp 1972 1973 1974 1975 1976
    Eddie Plume 1997 1998 2007 2008 2012
3rd 4 Yrs Roger Garratt 1989 1990 1991 1992  
4th 3 Yrs Dave Jack 2000 2001 2004    



 
 
 
  Site Map